Mesterséges intelligencia és az emberi kapcsolatok
Hogyan hat a társas kapcsolatokra a technológia fejlődése?
A mesterséges intelligencia (AI) napjainkban egyre inkább jelen van az életünk minden területén. Használhatjuk munkánk során, generálhatunk realisztikus képeket, vagy akár szerkeszthetünk zenét.
De mi a helyzet a társas kapcsolatainkkal? Pótolhatja-e az emberi interakciókat egy gép? Hosszú távon mi történik, ha valaki inkább egy AI-val beszélget, valódi, élő emberek helyett?

Az emberhez hasonlító gépek vonzereje
A legújabb AI fejlesztések között található a Harmony névre hallgató baba, amely képes emberien beszélni és mozogni. Az első beszélő babák a 2010-es években már megjelentek, az igazi áttörés az utóbbi években következett be, amikor a robotokat egyre inkább emberi tulajdonságokkal vértezték fel. De vajon miért keres az ember olyan gépeket, amelyek az emberi kapcsolatokra emlékeztetnek?
A válasz viszonylag egyszerű: az emberek vágynak a kapcsolódásra, és a technológia kínálta lehetőségek könnyebbé teszik az alkalmazkodást. A különböző AI rendszereken különböző személyiségtípus állítható be, így a fent említett "baba" kedves, vicces, vagy akár intelligens is lehet. Ezek a gépek a felhasználók kényelmét szolgálják, mivel nem vitatkoznak, és nem fognak megbántódni sem. Lényegében egy ilyen beprogramozott társsal sokkal egyszerűbb, mivel a saját igényeinkre szabhatjuk ezenkívül mindig helyeselni fog bennünket, tehát látszólag ideális társ. Éppen olyan, amilyennek a felhasználója létrehozza, nincs benne kockázat, nem kell félni a visszautasítástól, a kapcsolatvesztéstől, még csak tekintettel se kell rá lenni, sem empatizálni, vagy konfliktusokat megoldani. Akik önbizalomhiánnyal rendelkeznek, félnek intim kapcsolatokat kialakítani könnyebben társalognak olyannal, akinek nem tudnak csalódást okozni és akiben ill. amiben ők sem fognak csalódni. A mesterséges intelligencia egy látszólagos biztonságos teret biztosít a felhasználója számára. Valójában ez nem segíti a kapcsolódást, hanem éppen, hogy tovább rontják az emocionális és kommunikációs készségeket, hiszen pont azért tervezték ezeket az appokat, chat botokat, AI-t, hogy elkerülhetőek legyenek a másik ember eltérő személyiségéből, szükségleteiből adódó konfliktusforrások.
Az emberi kapcsolatok igazi szépsége
Esther Perel, belga párkapcsolati terapeuta, hangsúlyozza, hogy az emberi kapcsolatok igazi értéke az izgalomban és a kiszámíthatatlanságban rejlik. Az emberi kíváncsiságot, az újdonságok keresését a technológiai fejlődés sok esetben korlátozza. Az applikációk megmondják nekünk, hova menjünk, hogy kivel illünk össze, vagy mit együnk, kit kövessünk, ezzel pedig elveszik tőlünk a valódi döntés jogát. Perel figyelmeztet arra, hogy a hús-vér emberi kapcsolatok ápolása elengedhetetlen a lelki egészség megóvása érdekében. Korábban az emberek időt, energiát, pénzt fordítottak arra, hogy találkozzanak, kapcsolódjanak egymással, manapság amikor az interneten bármikor ráírhatunk bárkire a Világ bármely pontján nincs szükség személyes találkozásra, emiatt a kapcsolatok minősége és mélysége sérül.
A társas kapcsolatok iránti vágy
Minden ember vágyakozik a kapcsolódás élményére, de sokak számára ez kihívást jelent. A szociálisan szorongó egyéneknek segítséget nyújthat a mesterséges intelligenciával folytatott beszélgetés, hiszen így mentesülhetnek a félelmeiktől. Talán éppen ezért terjedtek el az AI-alapú alkalmazások, különösen Japánban és Kínában, ahol az elöregedő társadalom számára szerettek volna társaságot biztosítani az elmagányosodás elkerülése érdekében.
Meglepő módon a fiatalok körében is népszerűvé váltak ezek az alkalmazások. Japánban a fiatalok egyre inkább távolodnak a valódi párkapcsolatoktól, egy felmérés alapján a harminc év körüli férfiak között minden harmadik soha nem randizott nővel. Az ilyen jelenségeket "sekkusu shinai shokogun" néven emlegetik, ami cölibátus szindrómát jelent.
Tulajdonképpen hazánkban is megfigyelhető a fiatalok eltávolódása a valódi kapcsolatoktól. (A legfiatalabb generációk már az okostelefonok idejében születtek, számukra az okos eszközök jelenléte teljesen természetesnek mondhatók, a képernyők előtt töltött idő folyamatosan növekszik, az életkor - amikor először találkozik okos eszközzel - pedig rohamosan csökken. Már bölcsödés, óvodás korú gyermekek, sőt csecsemők internet/képernyő használati szokásiaról is folynak kutatások.) A legfiatalabb generációk nagy mértékű elmagányosodása figyelhető meg, nehézkes a személyes, intim, kölcsönösségen alapuló kapcsolat kialakítása. Rengeteg idejüket töltik az online térben, aminek következtében kommunikációjuk beszűkül, szociális készségeik és stressztürő képességük csökken. Minél inkább vágynak a társra, kapcsolódásra annál kevésbé elérhető számukra, az online ismerkedős platformok sem segítik elő a lelki jólétet, hiszen egy valótlan képet idealizálnak, egy személytelen felületen próbálnak érzelmileg elköteleződni. Ebből kifolyólag érthető, minél nagyobb az elmagányosodás, izolálódás és a függőség mértéke, annál nagyobb lesz az igény a még kevesebb érzelmi befektetést igénylő viszony kialakítására.
Az AI hatásai: hasznos vagy káros?
Szociálisan szorongó egyének számára hasznos lehet, ha AI segítségével gyakorolják a társas helyzeteket, ami segítheti őket az igazi interakciók során. Azonban, ha valaki teljesen eltávolodik a valóságtól és kizárólag a virtuális térben él, az komoly következményeket vonhat maga után.
Depressziós egyének esetében az AI, hasznos eszköz lehet, hogy segítsen nekik nyitottabbá válni a valódi kapcsolatokra, ám ha a használat miatt izolálódnak, vagy negatív gondolatok alakulnak ki — például, hogy "engem senki nem szeret, nekem csak ez a baba jutott" —, akkor a technológia túlzott használata veszélyessé válhat.
A valódi kapcsolatok pótolhatatlan értéke
Összességében szinte minden szakember egyetért abban, hogy a robotoknak és az AI-nak átmeneti segítségnyújtásként kellene működnie a valódi kapcsolatok megélésében és kialakításában. A technológia egyre nagyobb mértékben befolyásolja életünket, ezért fontos, hogy tudatosan használjuk ezeket az eszközöket, és ne hanyagoljuk el a hús-vér emberi kapcsolatainkat.
Az emberek közötti kapcsolatok valódi értéke felbecsülhetetlen. A kihívás az, hogy megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt a technológia előnyei és a személyes interakciók között. Mindez végső soron tőlünk függ: mi határozzuk meg, mekkora teret engedünk a technológiának az életünkben, és hogyan alakítjuk ki és tartjuk fenn a valós emberi kapcsolatokat.
Szorongásoldás, mélyebb önismeret, párkapcsolati krízisek, stressz kezelés itt.