A Gyermeki Gyász
A Gyermeki Gyász: Lépések a Megértés és Elfogadás Felé
A gyermeki gyász kezelésénél kulcsfontosságú, hogy a felnőttek szembenézzenek saját érzéseikkel és halálfélelmeikkel, tudjanak jól gyászolni, erről az előző blog cikkben olvashatsz.
A gyerekek rendkívül érzékenyek a felnőttek érzelmeire és reakcióira. Amikor a szülők vagy más felnőttek túlzottan minimalizálják a halállal kapcsolatos kérdéseket, a gyerekek könnyen arra következtethetnek, hogy a halál és a gyász témái szégyenletesek vagy veszélyesek, nem mernek erről beszélni, ezzel pedig fokozzák saját belső szorongásaikat.
Az Őszinteség Fontossága
A gyerekeknek nyújtott őszinte és egyszerű tájékoztatás létfontosságú a gyász feldolgozásában. Az őszinteség nem csupán a szomorú valóság elfogadását segíti elő, hanem lehetőséget ad a gyerekeknek arra, hogy kifejezzék érzéseiket, és biztonságban érezzék magukat környezetükben. E folyamat során a szülőknek érdemes irányítaniuk a beszélgetéseket, a gyermek életkorához, érettségi szintjéhez igazodva, hogy ne csak halljanak, hanem meg is értsenek mindent, ami a halállal és a gyásszal kapcsolatos.
A Gyászolás Joga
A gyerekeknek is joga van a gyászolásra, és ha ezt a jogot nem ismerjük el, akkor a gyászuk fokozódhat. A gyász kezelésében jó példát mutatva, és megosztva saját élményeinket, segíthetünk a gyerekeknek abban, hogy megélhessék: nincsenek egyedül érzéseikkel. Az érzelmek kifejezése és a gyász rituálék, mint például az emlékezés vagy a temetés, lehetőséget adnak a fájdalom megélésére és feldolgozására. Napjainkban inkább kihagyják a gyerekeket a temetésekből, ezzel szeretnék megóvni őket, pedig így pont elveszíti a gyermek a lehetőséget a búcsúzástól, az elengedéstől, természetesen ez függ a gyermek életkorától is. Régebben a temetkezés, a rituálék a mindennapi élet része volt, így a gyermekek úgyanúgy találkoztak a halál témájával, mint bármi mással, nem volt sem túl misztifikálva, sem tabusítva.
A Gyermeki Gyász Fázisai
George E. Williams fázisai, amelyek a tagadást, haragot, alkudozást és végül az elfogadást ölelik fel, egészen más megvilágításba helyezik a gyermeki gyászt. A gyerekek érzelmi reakciói, a szomorúság sok szempontból hasonlóak a felnőttekhez, azonban a gyerekek még gyakran nem rendelkeznek a szükséges érzelmi eszközökkel az érzések kifejezésére, feldolgozására.
A halálról kialakított felfogásuk szorosan összefügg a fejlődési szakaszaikkal. Például a három-öt éves gyerekek számára a halál inkább egyfajta átmeneti állapot, ezért sem helyén való olyan magyarázattal nyugtatni a gyermeket, hogy az elhunyt személy csak alszik, mert ezáltal a gyermekben kialakulhat egy rettegés az elalvástól, a sötétségtől, vagy szeparációs szorongás formájában jelentkezik a haláltól való félelem. Öt-kilenc éves korban a halál már konkrét személyhez köthető, emberi formát ölt. Nyolc-kilenc éves korra pedig a halál reális fogalom lesz, a gyerekek az élőlények életciklusának biológiai összefüggéseit is megértik.
Segítségnyújtás a Gyermekeknek
Hogyan tudunk tehát segíteni a gyerekeknek a halál és a gyász elfogadásában? Első lépésként nyitott, őszinte beszélgetéseket kell folytatnunk a halálról, a gyermek életkorának megfelelően, ösztönözve a gyerekeket, hogy kérdezzenek, kifejezzék félelmeiket. Ha például egy háziállat elpusztul, fontos, hogy együtt búcsúzzunk el tőle. Ezen felül a temetések látogatása, koszorúk készítése, virág ültetése és emlékek megosztása erősítheti a gyerekekben a folytonosság érzését, sőt, nyújt nekik egyfajta védettséget és megnyugvást a nehéz időszakban. Ma már számos segítő könyv létezik, kifejezetten gyermekek számára, amely segít megérteni az elmúlást, de saját történeteket is kitalálhatunk a gyermekeink beállítottságához alkalmazkodva. A legfőbb szempont, hogy maradjunk nyugodtak és megértőek, ne haraggal vagy elutasítással reagáljunk a gyermek kérdéseire, akármennyire is fájdalmas saját magunknak is az elvesztett személyről beszélni. Amennyiben úgy érezzük, hogy egyedül nem boldogulunk segíthet a gyászterapeuta illetve lépjünk kapcsolatba csoportokkal, gyászolók számára létrejött találkozókon megnyugvást találhatunk a hasonló élethelyzetben lévők támogató közösségében.
Felnőttként fontos, hogy támogassuk a gyerekeket, miközben saját félelmeinket is kezeljük. Teremtsük meg a biztonságos közeget, ahol a gyerekek bátran beszélhetnek érzéseikről, és megérthetik, hogy a gyásznak helye van az életükben. Az őszinte párbeszéd, a rítusok és a megértő támogatás segít abban, hogy a gyerekek megtanulják kezelni a halál, a veszteség és a gyász természetes részeit az életnek.